Създават Дигитален център за културното наследство в Общински исторически музей – Тутракан
Днес, 11.03.2016 г., в гр. Тутракан се проведе встъпителна пресконференция по проект „Създаване на Дигитален център за културното наследство в Общински исторически музей – Тутракан“.
Зам-кметът г-н Милен Маринов заяви, че проектът е една от активните стъпки на общината за съживяване на региона. Идеята е чрез популяризиране на културно-историческото наследство на Тутракан да се привлече вниманието към града, да се увеличи туристическия поток и да се създаде работа за малкия и среден бизнес.
Ръководителят на проекта г-н Борислав Виларов представи подробна презентация за целите на проекта, очакваните резултати, изпълнените и предстовящи дейности. Сред ключовите дейности на проекта са:
- Изграждане на дигитален център;
- Разработване на виртуален музей – интерактивен динамичен интернет портал;
- Дигитализиране на движими и недвижими културни ценности;
- Аеро-фото заснемане на археологичен обект Трансмариска;
- Заснемане на виртуални турове на културно-исторически обекти и др.
Очакваните резултати са:
- Оборудван Дигитален център;
- Дигитализиране за първи път на културно наследство: сграда на Етнографския музей, Античен кастел и средновековно селище „Трансмариска“, както и на 730 бр. движимо културно наследство;
- Работещ виртуален музей и система от сензорни информационни табла в експозиционните зали;
- 8 виртуални тура и 12 видео клипа за културни събития;
- Публична кампания „Открий дигиталния свят на Тутракан“.
Виртуалният музей ще популяризира културното наследство и съвременно изкуство на Тутракан, ще ги направи широко достъпни чрез интернет и ще съхрани дигиталните изображения за поколенията.
На интренет адресът на виртуалния музей www.tutracanmuseum.com може да видите работна версия на портала с подробна информация за проекта.
Срокът за изпълнение на проекта е 31.12.2016 г.
Проект „Създаване на Дигитален център за културното наследство в Общински исторически музей – Тутракан“ се финансира по Програма БГ 08 „Културно наследство и съвременно изкуство“ в рамките на Меморандума за разбирателство относно изпълнението на ФМ на ЕИП, подписан между България, Исландия, Лихтенщайн и Кралство Норвегия“. Стойността на безвъзмездната финансова помощ е 242 973,95 евро.