Станаха известни всички кандидати за наградите “Оскар”. Пълен списък на претендентите


Тази публикация е прочетена 813 пъти!

“Формата на водата” на мексиканския режисьор Гийермо дел Торо получи 13 номинации за наградите Оскар, сред които във водещата категория за най-добър филм, предадоха световните агенции.
90-ата церемония по връчването на наградите Оскар ще бъде на 4 март в Лос Анджелис. Водещият Джими Кимъл обеща, че ще направи всичко възможно на тазгодишната церемония да не се получи гаф и да не бъдат объркани носителите на златната статуетка.
Освен “Формата на водата” с номинации за най-добър филм са “Призови ме с твоето име”, “Най-мрачният час”, “Дюнкерк”, “Бягай!”, “Лейди Бърд”, “Призрачна нишка”, “Вестник на властта” и “Три билборда извън града”.
“Формата на водата” ще се бори за Оскар в следните 13 категории – най-добър филм, най-добър режисьор (Гийермо дел Торо), най-добра актриса (Сали Хокинс), най-добър актьор в поддържаща роля (Ричард Дженкинс), най-добра актриса в поддържаща роля (Октейвия Спенсър), оригинален сценарий, оригинална музика, сценография, операторско майсторство, монтаж, монтаж на звукови ефекти, звуков мишунг и костюми. Една номинация не достигна на филма “Формата на водата”, за да се изравни с рекордьорите “Всичко за Ева”, “Титаник” и “La La Land”, които имат по 14.
С осем номинации следва “Дюнкерк” на режисьора Кристофър Нолан. Със седем е “Три билборда извън града” на Мартин Макдона.
Грета Гъруиг стана едва петата жена в историята на наградите Оскар, получила номинация в категорията за най-добър режисьор.
Междувременно Рейчъл Морисън стана първата жена в историята на наградите, номинирана в категорията за операторско майсторство. Тя получи номинация за работата си над филма “Затънали в кал”.
Номинациите за отличията бяха оповестени от президента на Академията за кинематографично изкуство и наука Джон Бейли, актрисата Тифани Хадиш и актьора Анди Съркис.

Пълен списък на претендентите за Оскар по категории:

Номинации за Оскар в категорията Най-добра актриса

Сали Хокинс за “Формата на водата”
Франсис Макдорманд за “Три билборда извън града”
Марго Роби за “Аз, Тоня”
Сирша Ронан за “Лейди Бърд”
Мерил Стрийп за ‘Вестни на властта”

Номинации за Оскар в категорията Най-добър актьор

Тимъти Шаламе за “Призови ме с твоето име”
Даниел Дей-Луис за “Призрачна нишка”
Даниел Калуя за “Бягай!”
Гари Олдман за “Най-мрачният час”
Дензъл Уошингтън за “Роман Дж. Израел”

Номинации за Оскар в категорията Най-добър актьор в поддържаща роля

Уилям Дефо за “Проектът Флорида”
Уди Харелсън за “Три билборда извън града”
Ричард Дженкинс за “Формата на водата”
Кристофър Плъмър за “Всички пари на света”
Сам Рокуел за “Три билборда извън града”

Номинации за Оскар в категорията Най-добра актриса в поддържаща роля

Мери Джей Блайдж за “Затънали в кал” (“Mudbound”)
Алисън Джани за “Аз, Тоня”
Лесли Манвил за “Призрачна нишка”
Лори Меткалф за “Лейди Бърд”
Октейвия Спенсър за “Формата на водата”

Номинации за Оскар в категорията Най-добър филм

“Призови ме с твоето име”
“Най-мрачният час”
“Дюнкерк”
“Лейди Бърд”
“Бягай!”
“Призрачна нишка”
“Вестник на властта”
“Три билборда извън града”
“Формата на водата”

Номинации за Оскар в категорията Най-добър режисьор

Кристофър Нолан за “Дюнкерк”
Джордан Пийл за “Бягай!”
Грета Гъруиг за “Лейди Бърд”
Пол Томас Андерсън за “Призрачна нишка”
Гийермо дел Торо за “Формата на водата”

Номинации за Оскар в категорията Най-добър анимационен филм

Бебе Бос
The Breadwinner
Тайната на Коко
Бикът Фердинанд
Да обичаш Винсент

Номинации за Оскар в категорията Най-добър чуждоезичен филм

“Фантастична жена” (Чили)
“Оскърблението” (Ливан),
“Нелюбов” (Русия)
“За тялото и душата” (Унгария)
“Квадратът” (Швеция)

Номинации за Оскар в категорията Оригинална музика

Джон Уилямс за за “Междузвездни войни: Последните джедаи”
Ханс Цимер за “Дюнкерк”
Джони Грийнууд за “Призрачна нишка” (“Phantom Thread”)
Александър Депла за “Формата на водата”
Картър Бъруел за “Три билборда извън града”

Номинации за Оскар в категорията Оригинална песен

“Mighty River” от филма “Затънали в кал”
„Mystery of Love” от филма „Призови ме с твоето име“
“Remember Me” от филма „Тайната на Коко“
“Stand up for Something” от филма „Marshall“
„This Is Me” от филма „Най-великият шоумен“

Номинации за Оскар в категорията Визуални ефекти

“Междузвездни войни: Последните джедаи”
“Блейд Рънър 2049″
”Пазители на галактиката 2″
”Конг: Островът на черепа”
”Войната за планетата на маймуните”

Номинации за Оскар в категорията Оригинален сценарий

Емили В. Гордън и Кумаил Нанджиани за „Болест от любов“ (The Big Sick)
Джордан Пийл за „Бягай!“
Грета Гъруиг за „Лейди Бърд“
Гийермо дел Торо и Ванеса Тейлър за „Формата на водата“
Мартин Макдона за „Три билборда извън града“

Номинации за Оскар в категорията Адаптиран сценарий

Джеймс Айвъри за „Призови ме с твоето име“
Скот Нюстадър и Майкъл Уебър за “Катастрофалният артист”
Скот Франк и Джеймс Менголд за „Логан: Върколакът“
Арън Соркин за “Играта на Моли”
Върджил Уилямс и Дий Рийс за “Затънали в кал”

Номинации за Оскар в категорията Операторско майсторство

Роджър Дийкинс за “Блейд Рънър 2049”
Бруно Делбонел за „Най-мрачният час“
Хойте ван Хойтема за „Дюнкерк“
Рейчъл Морисън за “Затънали в кал”
Дан Лаустсен за ‘Формата на водата“

Номинации за Оскар в категорията Костюми

Жаклин Дюран за „Красавицата и Звяра“
Жаклин Дюран за „Най-мрачният час“
Марк Бриджес за „Призрачна нишка“
Луис Секуейра за „Формата на водата“
Консолата Бойл за „Довереникът на кралицата“

Номинации за Оскар в категорията Грим и прическа

„Най-мрачният час“
„Довереникът на кралицата“
„Чудо“

Номинации за Оскар в категорията Най-добър документален филм

“Abacus: Small Enough to Jail”
“Лица, места”
“Икар”
“Last Men in Aleppo”
“Strong Island”

Номинациите за отличията бяха оповестени от президента на Академията за кинематографично изкуство и наука Джон Бейли, актрисата Тифани Хадиш и актьора Анди Съркис


Share This:

Comments

comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com