Веско Топалов падна до 9-то място в ранглистата на ФИДЕ за януари

Тази публикация е прочетена 1517 пъти!

Бившият световен шампион по шахмат Веселин Топалов заема девето място в ранглистата на ФИДЕ за януари. Българинът отбелязва сериозен спад, който се дължи на представянето му в заключителния турнир от елитната шахматна верига Гранд Чес Тур.
Преди Лондон Топалов бе втори в света, но в британската столица през декември не успя да запише нито една победа и финишира последен в класирането. Коефициентът ЕЛО на българина падна под границата от 2800 и вече е 2780. Това е най-ниският му резултат от август 2014 г. Победител на този турнир стана Магнус Карлсен, който остава водач в ранглистата. За последно Топалов бе девети в света през юли 2014 г., а след това неизменно бе в Топ 5.
Убедителен водач в световната ранглиста остава световният шампион Магнус Карлсен с 2844. Другият гросмайстор с ЕЛО над 2800 в момента е руснакът Владимир Крамник, който преминава с една точка границата. В тройката влиза холандецът Аниш Гири с 2798 точки.
В първата стотица на ранглистата на ФИДЕ фигурира още един българин – Иван Чепаринов, който е на 59-то място в света.